Vítězství máš v hlavě - 2.

13.01.2014 11:43

Vítězství máš v hlavě - 2.

Minule jsme si zdůvodnili, proč se věnovat mysli sportovce. Nyní si popišme dva základní pojmy: MOTIV A POSTOJ. A pamatujme si: Nejde jen o fotbal. Stejné procesy jako ve fotbale, fungují v jakémkoliv jiném sportu, nebo třeba při učení jazyků. 

Motiv = cíl. Stanov si ho!

Jestliže chceš něčeho dosáhnout, musíš přesně vědět čeho. Zní to samozřejmě, že? Ale divil by ses, kolik kluků a holek sportuje jen proto, „aby něco dělali“. Můžeš si být jist, že ti moc úspěšní nebudou. Jdi na to úplně jinak. Stanov si jasný cíl, k němuž chceš dojít. Představ si ho jako maják, ke kterému se vydáváš. Měj ho neustále před sebou a pokud náhodou musíš sejít z cesty, nikdy neztrať povědomí, že k němu brzy zase musíš odbočit.

Pokud se takto nedokážeš nasměrovat jen v mysli, použij pomůcky. Vezmi si tužku a papír, sedni si někde v klidu, kde tě nikdo nebude rušit a napiš si, čeho chceš dosáhnout. Jakmile totiž budeš mít vlastní cíl, který si před sebou vytyčíš sám, najednou se ve tobě roznítí motivace.

Co to vlastně je ta motivace
Ve skutečnosti jde o obrovský motor, který tě požene dopředu.
Chceš se stát ligovým fotbalistou? Vylep si v pokojíčku plakát svého oblíbeného hráče. To bude tvůj hlavní maják. Když se ti nebude dařit, budeš muset překonat nějaké těžkosti, podívej se na ten plakát a klidně na toho Nedvěda nebo Rosického na zdi zakřič: „Chci být jako ty a jednou se mi to povede!“

Měli by o tom vědět i tvoji rodiče a trenéři, nebo lidé, k nimž pociťuješ největší důvěru. Až budeš potřebovat povzbudit, měli by titvoji  blízcí připomenout, že právě ten plakát v pokojíčku ti něco naznačuje. Ne, nemá cenu, aby o tom mluvili denně. Stačí tehdy, když se jim bude zdát, že se svého cíle vzdáváš.

Na cestě k tvému hlavnímu cíli si však musíš vytyčit i několik bližších, krátkodobých cílů, které pro tebe na této pouti budou jakýmisi „etapovými městy“. Než se totiž staneš hvězdou Premier League, bude ti to chvíli trvat. Ale aby tě to nepřestalo bavit, dopřej si radost z dosahování těchto průběžných cílů. Stanov si je na současnou sezonu, na jednotlivé dovednosti i na každý trénink.

Mohou ti k tomu pomoci rodiče nebo trenéři. Pokaždé by ti měli vysvětlit, proč právě tohle cvičení děláš. Nepochopil jsi, proč máš neustále probíhat koordinačním žebříkem? Neboj se zeptat!!!! ... a trenér by ti měl vysvětlit, že tím pracuješ na koordinaci dolních končetin. Nikdy nezapomínej, že cíle každého cvičení chceš dosáhnout kvůli sobě, ne kvůli trenérovi, učiteli nebo rodiči.

Na trenérech či rodičích pak je hlídat, aby hráč touhu dojít k cíli neztrácel. Někdy k tomu může pomoct odpočinek, odreagování. Na dva nebo tři dny fotbal třeba úplně vypustit. Nejlépe v situaci, kdy jsi se maximálně snažii, ale už jsi vyčerpaný. Pak si užij pár dní, kdy se budeš na fotbal snažit zapomenout. Určitě už jsi slyšei pojem „vyčistit si hlavu“. Tak přesně o tom nyní mluvíme. Běž do kina, zahraj si jiný sport, zkrátka na chvíli „zapomeň“ na svůj hlavní cíl.

Jindy je ale možné, že na sobě sami přestáváš chtít pracovat. Pak by měl přijít na řadu „vztyčený prst“ a připomenutí cíle. Pak musí opět zasáhnout trenér/rodič/učitel. 
Taková situace ale zároveň jasně ukazuje, že motiv nebyl stanovený správně, protože tě nedokázal udržet na stanovené cestě. Buď tedy vstřícný a pomož trenérovi najít vhodnější cíl, který v tobě znovu zažehne motivaci pokračovat dál. 
Tím se dostáváme k dalšímu bodu – tvému postoji.

Postoj – bez tvojí snahy a spolupráce to nepůjde

Po celou dobu vidíš před sebou cíl, jehož chceš dosáhnout. Na cestě k jeho dosažení ale musíš zaujmout správný postoj. Představ si situaci, kdy na tebe trenér (rodič nebo učitel) křičí, protože něco děláš špatně. Vidíš za tím „zbytečnou šikanu“? To je ale špatný postoj. Nebo si uvědomíš, že ten křik tě upozorňuje na něco, co se ti nedaří, a ty máš možnost to zlepšit. Neběháš dost rychle? Po cestě ze školy si dej pár sprintů. Střílí ostatní lépe než ty? Vezmi si míč a každý den si dej třeba 20 střel na branku. Uvidíš, že za pár týdnů budeš patřit mezi nejlepší střelce. Hlavní ale je, že poznáš, co ti nejde, a SÁM S TÍM BUDEŠ CHTÍT NĚCO UDĚLAT. SÁM BUDEŠ HLEDAT MOŽNOSTI ZLEPŠENÍ. A to je správný postoj!

Pak se nastartuje takzvaný domino efekt. Jakmile máš správný postoj, okamžitě zjistíš, že máš i vůli a touhu dojít k cíli, brzy na sobě poznáš, že se zlepšuješ, protože na sobě pracuješ. Záhy roste i tvůj výkon, což se vzápětí projeví přímo v akci – například v zápase.

Trenéři občas dělají chybu, že své svěřence honí do posilovny jako dozorci. Přikazují jim, že dnes musí udělat 50 kliků navíc a 50 dřepů navíc. Jakmile ale tyhle příkazy přicházejí z vnějšku a nechceš je ty sám, nedosáhneš dobrých výsledků. Po nějaké době narazíš na strop svých možností. A ten můžeš překonat jen ty sám!!!!!. Jen když budeš sám opravdu chtít!!!!

Zpět